Starostlivosť o florárium
O uzavreté florárium sa naozaj netreba starať, to je aj jeho podstata! Niektoré veci však ešte treba z času na čas urobiť: občas zrezať prerastené rastliny, kochať sa v rastlinách (toto je najjednoduchšie) ale i jedným okom sledovať vývojové procesy...
Rastliny, ak sa dobre cítia – pretože im poskytujeme vhodné podmienky – sa vyvíjajú a rastú. Samozrejme, že majú maximálnu veľkosť, keď už nenarastú na väčšie, ale vo floráriu obvykle ani nemajú toľko miesta na rast. Ak prerastú cez inú rastlinu, začnú odoberať tej menšej rastline svetlo a dokonca aj živiny, takže stav druhej rastliny sa čoskoro zhorší: farba vybledne a pod... Aby sa predišlo týmto situáciám, rýchlejšie rastúce rastliny by sa mali niekedy podstrihnúť, aby sa pomohlo vyváženému vývoju rastliny so slabším rastom.
Tu je skvelý nástroj na podstrihnutie rastlín, nožnice s dlhou rukoväťou, špeciálne pre floráriá.
Nie len rast rastlín je potrebné monitorovať, ale aj prípadné huby/plesne. Keď sa to celé rozbehne, je to už veľmi ťažké napraviť, jednoduchšie je myslieť na prevenciu.
Krásne farby Cryptanthus bivittatus 'Red Star' vo floráriu.
Prevencia proti hubám (plesniam)
Za vznik plesní sú zodpovedné huby. Existuje mnoho tisíc druhov týchto húb. Bližšie by som to nerozpisovala :-), ide o to, že huby sa množia na povrchu výsadbového média, kameňov, dokonca aj rastlín. Huby milujú teplé a vlhké prostredie. Florárium vysadené tropickými rastlinami poskytuje práve to, takže sa určite budú cítiť dobre a začnú sa rýchlo množiť, ak budú mať príležitosť.
Ako predchádzať a predchádzať šíreniu plesní sa dočítate nižšie.
1. Čistá sklenená nádoba
Čistenie skla by bolo logické až na konci procesu výsadby, keďže aj tak bude zemité a pieskové. Nečistoty v ňom však môžu ľahko spustiť proces rastu plesní, takže je škoda riskovať. Nádobu pred výsadbou dôkladne umyte saponátom, samozrejme, dôkladne ju i opláchnite vodou.
Hľadáte vhodnú sklenenú nádobu pre vaše florárium? Niektoré tu nájdete.
2. Vytvorenie drenážnej vrstvy
Vytvorením drenážnej vrstvy podporíme zdravý rast koreňov. Ak voda nestagnuje v pôde vedľa koreňov, nezačne dochádzať k vytváraniu plesne. Predovšetkým sa oplatí použiť štrk a ílový granulát na dne skla ako drenážnu vrstvu. Aby sa táto vrstva nezanášala naplavenou zeminou, môžte dať medzi dve vrstvy napr. poprepichovanú fóliu, moskytiériu s drobnými dierkami, plsť a pod.
3. Sterilné výsadbové prostredie a štrk
Použitý štrk a výsadbové prostredie by mali byť tiež čisté: štrk by sa mal umyť, pôda by mala byť nová vhodná do florária, alebo ak sa používa záhradná pôda, mala by sa dezinfikovať v rúre.
4. Použitie aktívneho uhlia
Použite aktívne uhlie pod vrstvou pôdy alebo ho zamiešajte do pôdy. Funkciou uhlíka je tiež zabrániť hubovým procesom.
Florarium s fittóniou (dostupná vo viacerých farbách, tu má peknú bordovú farbu), s brečtanom a machom.
5. "Čisté" rastliny
Rastliny by sa nemali vysádzať spolu s vlastným koreňový balom, ale mali by sa vyčistiť až ku koreňom, trochu umyť čistou vodou a potom zasadiť do sterilnej pôdy. Zemina z obchodu môže priniesť so sebou plesne a spóry, ktoré sa môžu na teplom a vlhkom vzduchu okamžite spustiť.
6. Zabezpečenie dostatočného svetla
Dôležité je dobré osvetlenie, ktoré pekne zabraňuje rastu plesní a tým aj vzniku plesní vo floráriu. Aj pre vyvážený rast rastlín je dôležité dostatočné svetlo.
7. Množstvo vody
Vyhnite sa prelievaniu, pretože drenážna vrstva je zbytočná, ak voda stále stojí v pôde. Aj po výsadbe sa oplatí „zbaviť“ prílišnej vlhkosti, nechať sklenenú nádobu niekoľko dní otvorenú, prípadne vlhkosť zo skla zotrieť.
8. Čisté príslušenstvo
Čokoľvek do florária vložíme: veľké kamene, konáre stromov, doplnky, to všetko treba dôkladne vyčistiť, aby sa do uzavretého priestoru nedostali patogény.
S týmito preventívnymi opatreniami bude florárium určite zdravé a bude potrebné sa zaoberať len rezom rastlín.
Ak chcete viac informácií o zaujímavých záhradných dekoráciách, mini záhradkách, rozprávkových záhradách prihláste sa na odber noviniek na hlavnej stránke.