info@zahradavil.eu
Blog

Floráriové rastliny 1.časť

Berni
26.01.2024 17:44
Floráriové rastliny 1.časť

Sklenené nádoby vysadené rastlinami – známe aj ako floráriá – opäť zažívajú renesanciu. Kto by nechcel mať na stole krásnu mini záhradku?  Je oveľa magickejšie než črepníková kvetina a ak je dobre pripravená, je aj jednoduchšia na starostlivosť. Môžeme v nej pestovať aj chúlostivejšie rastliny, keďže tropické rastliny sa aj v horúcom vlhkom prostredí panujúceho v skleníku pekne vyvíjajú. Ich výsadba i samotná starostlivosť nebude robiť problémy. Navyše, malé kompozície pripomínajúce prírodu sú v našom prostredí obzvlášť prospešné a na pracovisku sú ešte viac potrebné. A nezabudnite ani na drobné doplnky!

Najlepšie rastliny pre florárium, ktoré...

  • Majú radi paru, mierne vlhkú pôdu,
  • typicky tropické rastliny, ktoré sa ťažko udržiavajú ako „obyčajné“ izbové rastliny kvôli ich vysokým požiadavkám na vlhkosť,
  • NIE sukulenty: sukulenty nemajú rady vlhké prostredie, preto ich nedávajte do uzavretých alebo polouzavretých sklenených nádob, len budú trpieť.

Florárianewengland.com

Samozrejme, aby s tým nebolo veľa práce, proces implantácie (o tomto si môžete prečítať tu viac) a výber rastlín je veľmi dôležitý. Pomaly rastúce rastliny sa oplatí vysádzať, aby rastliny vydržali v črepníku dlho, bez toho, aby ste ich museli neustále strihať alebo presádzať.

Druh sklenenej nádoby

Budeme rozlišovať tri typy sklenených nádob, ktoré budú neskôr dôležité pre starostlivosť o záhradu a výber rastlín: otvorené, polootvorené, uzavreté.

Sklenená nádoba môže byť samozrejme vybavená aj osvetlením. Je to potrebné najmä vtedy, ak chcem hotové florárium umiestniť do pomerne tmavého kúta. Ak kompozíciu robíme v starom akváriu, tak obsahujú aj zabudované osvetlenie (aspoň v mnohých prípadoch) pre rastliny. LED diódy s bielym svetlom sú všeobecne dobré pre rastliny, ale ak chcete mať istotu, môžete si kúpiť aj špeciálne svietidlá na rastliny. 

Ak je prirodzené svetlo, potom samozrejme nie je potrebné ďalšie osvetlenie. Dbajte na to, aby slnko nesvietilo priamo na sklenenú nádobu, pretože slnečné žiarenie v skle prevláda ešte silnejšie a môže rastliny ľahko popáliť.

Floráriapinterest

Široká, otvorená nádoba

Rastliny, ktoré uprednostňujú suchý vzduch, napr. sukulenty, by mali byť umiestnené v širokej, otvorenej sklenenej nádobe. Nechajte ich pôdu medzi dvoma zálievkami úplne vyschnúť, ktorá kvôli sklu schne ešte pomalšie, takže im naozaj, veľmi málokedy treba dať trochu vody.

Tillandsie môžete vyskúšať aj v črepníkoch so širším hrdlom, nepotrebujú ani črepníkovú zeminu, môžete ich dať aj priamo do farebného piesku. Oplatí sa im dopriať týždenný vodný kúpeľ a po vysušení sa môžu vrátiť na svoje miesto. 

Úplne uzatvorená nádoba

Paprade, machy a iné rastliny, ktoré vyžadujú veľa vlahy, môžete dokonca umiestniť do uzavretej sklenenej nádoby, ale potom vyžadujú špeciálne „ošetrenie“: stačí ich zaliať niekoľkokrát do roka, ak je to potrebné vôbec.

Ak nádoba nie je úplne uzatvorená, napr. zaváraninový pohár bez vrchnáka alebo väčšia sklenená váza, potom je samozrejme potrebné ich niekoľkokrát zaliať alebo zvlhčiť. Pri polievaní používajte vždy mäkkú vodu (najlepšia je dažďová). Tvrdá voda je na pohári veľmi viditeľná, nemajú ju radi ani rastliny.

Floráriaverlocal.com

Tu sú rastliny, ktoré je možné vysadiť vo floráriu (polouzavretom, uzavretom):

Chamedorea úhľadná (Chamaedorea elegans)

Rastlina pôvodom z Mexika a Guatemaly. Dobre sa cíti na svetlom mieste, no znáša aj slabé svetelné podmienky. Pôdu udržiavajte vždy mierne vlhkú. Jej základ však ľahko hnije od príliš veľkého množstva vody. Rastlina so strednými nárokmi na vlhkosť. Krásne vyzerá, keď je vysadená spolu s farebnými sieťovými listami Fittonie. Ich potreby sú rovnaké, takže sa o ne ľahko stará.

Floráriai-make.com

Cryptanthus bivittatus

Bromélia, ktorá tvorí malú ružicu listov. Rastlina so špeciálnym vzhľadom, dostupná v krásnych farbách listov. Jej listy sú 6-8 cm dlhé a úzke. V pôvodnom prostredí žije na stromoch a takmer nevyvíja koreňový systém. Absorbuje živiny a vodu chĺpkami na listoch. 

Cryptanthuspinterest

Fittonia

Oplatí sa vybrať niektorú z mini odrôd, napr. 'Argyroneura mini', tá je cca. 20 cm vysoká. Existuje veľa odrôd s farebnými listami. Jej listy sú zdobené pekne definovanou hustou žilnatinou. Má rada vlhké, rovnomerne teplé, svetlé miesto. Nemala by byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu, nemá rada stojaté vody ani studený prievan. V tomto prípade začne zhadzovať listy. Ak trpí nedostatkom vody, rastlina úplne zvädne, no po niekoľkých hodinách sa po troche zálievky opäť leskne v pôvodnej nádhere. Zaujímavá farebná škvrna so špeciálnymi listami pre minizáhradky a záhrady víl.

Na fotografii nižšie vľavo môžete vidieť fittoniu so zelenými listami s bielou žilnatinou, hneď vedľa fialky kapskej. V zadnej časti môžete vidieť aj plachetník (Spathiphyllum wallisii).

Floráriainstagram

Niekoľko druhov fittonii vo floráriu

Floráriapinterest

Hypoestes phyllostachia

Hustá kresba na jej listoch robí túto izbovú rastlinu výnimočnou. Má rada vlhké, teplé, svetlé miesta, nároky na vodu má stredné. Na mieste so slabým svetlom stráca zaujímavú farbu listov.

Floráriapinterest

Farebnejšia hypoestes do florária:

Hypoestespinterest

Peperomia

Peperomia caperata 'Variegata'

Malá izbová rastlina s výraznými červenkastými alebo bronzovými listami s vrúbkovanou žilnatinou. Vytvára pokrútené súkvetia kľukatého tvaru. Zle znáša preliatie a chlad, vždy ju chráňte pred prievanom. Má radšej ak sa jej na listy nedostane voda.

Peperomia rosso

jedna z mojich obľúbených je Peperomia rosso, listy sú zvrchu zelené, ale zospodu krásne bordové. 

Rastlina z tropických dažďových pralesov Brazílie. Svojím osobitým vzhľadom a farbou listov bude krásnou ozdobou nášho domova. Zadné strany listov sú krásne bordové.

Peperomia tetraphylla 'Hope'

Má zaujímavé, červenozelené úponky, dužinaté listy, okrúhle a veľké ako mince. Sú na nej viditeľné bledozelené pruhy.  

Rastlinu je možné zakúpiť aj tu: bernikertwebshop.hu

Obľubuje svetlé, vlhké miesto so stálou teplotou (chránená je pred priamym slnečným žiarením). Nemá rada prievan a chlad a prelievanie (preferuje stálu teplotu 16-20 stupňov). Medzi dvoma zálievkami nechajte pôdu trochu preschnúť.

Peperomia rotundifolia

Rastlina z Južnej Ameriky. Na rozdiel od iných peperómií táto rastlina visí alebo sa ťahá po zemi (florárium), v závislosti od toho, kde je vysadená. Jej listy sú malé a vyzerajú skvele vo floráriu.

Obľubuje svetlé, vlhké miesto so stálou teplotou (chránená je pred priamym slnečným žiarením). Nemá rada prievan a chlad a prelievanie (preferuje stálu teplotu 16-20 stupňov). Medzi dvoma zálievkami nechajte pôdu trochu preschnúť.

Pilea

Pilea glauca

Nízka rastlina tiahnúca sa na zemi s ozdobnými listami. Ako izbová rastlina je náročná na údržbu, no vo floráriu jej možno zabezpečiť dostatočne vlhký vzduch. Zabráňte nadmernému zalievaniu! Pilea microphylla možno vysadiť aj do florária.

Pilea involucrata

Drobná okrasná listová rastlina, ktorej dekoratívnosť je daná vzorovaným olistením. Jej potreba svetla a tepla je priemerná, vyžaduje mierne vlhké miesto, preto sa oplatí vysadiť do florária, kde získate vlhkejšiu mikroklímu. Jedovatá rastlina

Pilea depressa

Drobné okrúhle listy sa nachádzajú na plazivých stonkách. Má stredné nároky na vlhkosť a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Má rada priame slnečné svetlo a dobre priepustnú pôdu.

Polyscias balfouriana

Izbová rastlina so zvláštnym vzhľadom. Jej hlavnou dekoratívnou hodnotou sú obličkovité listy so zvlnenými okrajmi. Rastlina náročná na vlhkosť.

Polyscias fruticosa

Svoj názov dostal podľa papraďovitých listov. Má rada rovnomerné teplo a nepretržité zavlažovanie, ako aj vysokú vlhkosť. Citlivá na prievan a vysychanie. Vyvarujte sa nadmernému zalievaniu! Môže sa odrezať, aby bola rastlina huňatejšia. 

 

Selaginella

Selaginella kraussiana

Koberec tvoriaci lianu s maximálnou výškou 10 cm. Jej šupinaté listy sú sviežo zelené a zúbkované. Má rada svetlé, teplé, vlhké miesto a dobre priepustnú pôdu. Zalievajte mäkkou vodou. Neznáša sucho a stojaté vody pri koreňoch.

V pozadí je vysadená Selaginella kraussiana a trávu v popredí nahrádza mach.

Selaginella apoda

Rastlina so zvláštnym vzhľadom. Má veľmi vysoké požiadavky na vlhkosť, čo sťažuje údržbu v hladkých podmienkach miestnosti. Má rada rozptýlené svetlo, preto ju nedávajte na priame slnko. Najlepšie je uchovávať ju vo floráriu alebo ju často zahmlievať. Dá sa zasadiť aj do minizáhradky, medzi rastliny s podobnými potrebami. Nezalievajte ju zhora, rýchlo sa znehodnotí, skôr polejte pôdu okolo. Je dôležité, aby vaša pôda nikdy nevyschla.

Selaginella martensii

Rastlina zvláštneho vzhľadu, s nepravidelne tvarovanými, šupinovitými listami.

Špecialitou odrody 'Frosty' je biela farba špičky listov, akoby bola zasnežená alebo ľadová.

Má rada svetlé, teplé miesto a dobre priepustnú pôdu. (Chránime ju pred slnkom!) Má vysoké požiadavky na vlhkosť, čo sťažuje údržbu v hladkých podmienkach miestnosti. Najlepšie je uchovávať ju vo floráriu alebo ju často zahmlievať. Nezalievajte ju zhora, rýchlo sa znehodnotí, skôr polejte pôdu okolo (ak sa dá použite mäkkú vodu). Dôležité je, aby pôda nikdy nevyschla, nemá rada stojatú vodu.

Soleirolia soleirolii

Krásna rastlina do mini záhrady,alebo záhrady víl. Plazí sa po zemi ako po koberci trávy, obľubuje polotienisté miesto, potrebuje strednú vlhkosť. Je dôležité, aby pôda nevyschla. Dá sa použiť v interiéri aj exteriéri. V interiéri preferuje vlhké, svetlé miesto.Dostupná je vo viacerých farbách listov. („Aura“: o niečo viac žltkastozelená).

Syngonium podophyllum

Svoje meno dostala podľa zelených listov, ktoré pripomínajú hroty šípov. Má veľmi rada svetlé, vlhké miesto. Pôda by mala byť vždy mierne vlhká.

 

'Pixie' je k dispozícii aj v menšej veľkosti. Nerastie veľmi do výšky, aj listy má menšie, samotná celá rastlina je kompaktnejšia, skvelá voľba do stredne veľkých florárií! Môžete ju získať tu.

Existuje ešte jedna výborná odroda s drobnými listami, 'Christmas', ktorej listy sú farebne ešte špeciálnejšie, tmavozelené, miestami posiate červenými škvrnami.

Paprade

Pteris straminea

Táto krásna, vzdušne vyzerajúca izbová papraď môže byť skvelým stromom pre malé minizáhradky. Má rada polotienisté, mierne vlhké miesto. Je citlivá na prievan, vyžaduje minimálne 12 ˚C aj v zime.

Pteris quadriaurita 'Tricolor'

Špeciálna tropická papraď. Jej charakteristické listy hrajú v zelenej, bordovej a červenkastej farbe. Obľubuje vlhké, so stálou teplotou, svetlé miesto (chráňme ju pred priamym slnečným žiarením). Neznáša prievan a chlad (aj v zime je potrebných minimálne 10 stupňov). Vaša pôda by mala byť vždy mierne vlhká. Je ideálna aj do väčšieho florária. 

Pteris ensiformis 'Evergeminiensis'

Papraď z tropických a subtropických oblastí juhovýchodnej Ázie. Jej listy majú špeciálne sfarbenie: stred listu je striebristý, zatiaľ čo okraj je zelený. Pre svoj vzhľad sa nazýva aj strieborná čipkovaná papraď.

Má rada svetlé miesto, no chráňme ju pred prudkým slnkom. Vaša pôda by mala byť vždy mierne vlhká, ale neprelievajte ju. 

K dispozícii tu.

Pteris cretica

K dispozícii je niekoľko odrôd, 'Albolinea' púta pozornosť krásnym bielym pruhovaným vzorom listov. Môžete si ju kúpiť aj tu.

Je to obľúbená papraď vďaka krásnej farbe listov a špeciálnemu tvaru listov. Jej listy sú sviežo zelené so svetlozeleným vzorom v strede. Ľahko udržiavateľný druh papradí. Obľubuje vlhké, so stálou teplotou, svetlé miesto (chráňme ju pred priamym slnečným žiarením). Neznáša prievan a chlad (aj v zime je potrebných minimálne 10 stupňov). Vaša pôda by mala byť vždy mierne vlhká. Je ideálna pre väčšie florárium. 

Nephrolepis exaltata

Rastlina patriaca do čeľade ľadvinových papraďorastov. Obľubuje vlhké, nie príliš teplé, svetlé miesto (chráňme ju pred priamym slnečným žiarením). Neznáša prievan a chlad (aj v zime je potrebných minimálne 12 stupňov). Pôda by mala byť vždy mierne vlhká, ale listy by nemali byť mokré. Ideálna pre stredné alebo väčšie florárium.

 Nephrolepis corditas

Je menšia a kompaktnejšia ako tradičná izbová papraď. V mladosti sú listy vzpriamené, neskôr sa ohýbajú. Obľubuje vlhké, teplé, svetlé miesto (chráňme ju pred priamym slnečným žiarením). Neznáša prievan a chlad (aj v zime je potrebných minimálne 8 stupňov). Vaša pôda by mala byť vždy mierne vlhká. Svojou veľkosťou sa dá umiestniť aj do menšieho florária.

Hemionitis arifolia

Epifytická papraď z juhovýchodnej Ázie. Obľubuje vlhké, nie príliš teplé, svetlé miesto (chráňme ju pred priamym slnečným žiarením). Neznáša prievan a chlad (aj v zime je potrebných minimálne 13 stupňov). Pôda by mala byť vždy mierne vlhká, ale listy by nemali byť mokré.  Môžete si ju kúpiť tu.

Papraď do florária

Budem ešte pokračovať floráriovými rastlinami, keďže nebola zmienka o mnohých populárnych papradiach a machoch...

Ak nechcete pridávať rôzne doplnky, môžete vytvoriť pôsobivú krajinu s rastlinami a malými kúskami kameňa a kamienkov.